trende

Türk Kadınının Hakkı

03 Ekim 2017 1790 İzleme

Av.Nezihe ARI Gördes Kadınlar Dermeğinin Türk kadının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 76 yıldönümü nedeni ile düzenlediği etkinliklere dernek başkanı Sevgi Cenki'nin daveti üzerine konuşmacı olarak katıldı.

04.12.2010 tarihinde Gördes Belediyesi Kültür Sarayında gerçekleştirilen ve çok sayıda izleyecinin katıldığı etkinliğe Gördes Belediye Başkanı Sayın MUHAMMET  AKYOL  da   gönderdiği çiçek ile destek verdi.

Kadının seçme ve seçilme hakkı toplıumun aydınlanması anlamında olduğu ifade edilerek etkinlik çerçevesi içinde bunu temsilen dinleyicilere fener maskotlu anahtarlık hediye edildi.

Dernek Başkanı Sayın Sevgi CENKİ konuşmacı Av.Nezihe ARI'ya etkinlik anısına plaket verdi.

KONUŞMA METNİ

İyi akşamlar diliyorum.Ben Nezihe ARI.Turgutluda serbest avukat olarak çalışmaktayım. Büyük bir kısmınızın tanıdığı gibi de Gördesliyim.bugün burada olmaktan ötürü  mutlu ve açıkçası biraz da heyecanlıyım.

Atatürk kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edebilmeleri açısından 1930 yılından itibaren birçok yasanın çıkmasında öncülük etmiş ve büyük gayret göstermiştir.

Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930'da belediye seçimlerinde seçme, 1933'te çıkarılan Köy Kanunu'yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, en son olarak da 5 Aralık 1934'te Anayasa'da yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

Ve o tarihten itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devletinin zaman zaman değişikliğe uğrayan Anayasalarında ve halen yürülükte olan Anayasasında da kadının seçme  ve seçilme hakkı her zaman anayasal bir hak olarak varlığını korumuştur.

Bugün bize çok olağan gelen ve kadının oy kullanması veya muhtarlık,belediye başkanlığı,millet vekilliğine seçilme hakkı olarak değerlendireceğimiz bu yasa ile Türk Kadını bir çok Avrupa ülkesindeki hemcinslerinin çok daha önüne geçmiştir.  

Örnek vermek gerekirse medeniyetin beşiği olarak değerlendirdiğimiz Fransa da 1944,İtalya da 1948 ve İsviçre de ise 1972 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Kadına tanınan seçme ve seçilme hakkını sadece oy kullanma ve aday olma olarak değerlendirmek mümkün değildir.Kadın seçme ve seçilme hakkını kazanırken bunun paralelinde bir takım hukuki ve sosyal haklarınıda beraberinde kazanmıştır.

Kadın hakları dendiğinde kadınların erkeklerle her alanda eşit olması,anlaşılır.

Kadın hakları özellikle 19. yy dan itibaren büyük önem kazanmış ve kadınların sosyal ve ekonomik alanlarda erkeklerle aynı haklara sahip olması açısından büyük mücadele verilmiştir.

Eski Türk Devletlerinde kadınlar aile hayatında, mirasta, devlet yönetiminde hak sahibiydiler.

Kadın haklarının kazanılmasından önce kadınlar iş ve evlilik hayatında ve hukuk önünde erkeklere oranan çok daha zayıf konumdaydılar.

Örneğin; nüfus sayımında toplama dahil edilmiyorlardı, aile hayatında haremlik-selamlık vardı, yüzlerini peçeyle örtmek kanunlar nedeniyle zaruriydi, evlenme, boşanma ve miras işlerinde ikinci plandaydılar ve devlet memuru olamıyorlardı.

Evlilik ve boşanma ile ilgili olarak kadının tercih yapması yaşamın olağan akışı içerisinde söz konusu bile değildi.hepimizin bildiği gibi erkeğin boşol demesi sureti ile tek taraflı olarak evlilik müessesini bitirebilme gibi bir hakkı mevcuttu.günümüzde kadına tanınan haklar neticesinde kadın evlilik birliğinde ve boşanma esnasında gerçek anlamada söz sahibidir.Kadın boşanma esnasında nafaka dahil olmak üzere maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilmekte hatta evlilik birliği esnasında edinilen mallar üzerinde hak iddia edebilmektedir.

Yine miras hukuk açısından da kadın erkekle eşit hale gelmiştir.eski yasalarda kadın ölen anne ve babasından erkek kardeşine oranan daha az hak talep edebilmekteydi.Günümüzde bu eşitlenmiştir.Hatta kadının şahitliğinin erkeğin şahitliğine nazaran daha geçersiz olarak kabul eden yasa değiştirilmiş şahitlik konusunda da tam bir eşitlik tanınmıştır.

İlk etapta bu şekilde kazanılan haklar daha sonraları daha da ilerelemiştir.medeni hukukta yapılan en son değişikliklerle aile reisinin erkek olduğu maddesi dahi kaldırılmıştır.Yine kadının çalışabilmesi için eşinden izin alma zorunluluğu kaldırılmış ve çocuklar üzerinde anne ve babanın müşterek kararı ile hareket etme zorunluluğu getirilmiştir.Eskiden sadece babanın onayı ile çocuğun her türlü hukuki ve sosyal işleri yürütülebilmekteydi.

Kazanılan bu haklar ve bu hakların en önemlisi olarak değerlendirebileceğimiz seçme ve seçilme hakkı neticesinde evde kafes arkasındaki Türk Kadını tam anlamıyla toplum içerisinde hak ettiği yere ulaşmıştır.

Kadına şiddetin her ortamda ve her ülkede halen devam ediyor olmasına rağmen kadın hakları konusunda ciddi şekilde yol alınmış durumdadır.Bu konuya öncülük yapan Atatürk'ü  minnet ve şükranla anıyoruz.

Günün anlam ve önemini belirten en ciddi,en çarpıcı ve en yakın örnek şu esnada da aramızda bulunan sayın sevgi cenkidir.Bir süredir mahalle muhtarlığını başarı ile yürütmektedir.İşte bu Türk Kadının seçilme hakkıdır.

Türk kadının hayata nüfuz edişini daha bir çok yerde gözlemlemek mümkündür.

Ben bana ilginç gelen bir örnek vermek istiyorum.Yakın zaman önce uçak fiyatlarının ucuzlamış olması nedeni ile istanbula yapacağım iş gezisi ile ilgili olarak hava yolunu tercih ettim.Uçağın havalanmasından az sonra kaptan pilotların uçak yolcularına hitaben bir konuşma yapması adet niteliğindedir.Kaptanın anonsu başlayınca konuşanın bir kadın olduğunu ve İzmir İstanbul seferlerinde uçağın sıklıla bu kadın pilot tarafından kullanıldığını öğrendim.Ve kadınlık ruhum okşandı.

Ben ilk başta da söylediğim gibi avukatlık yapmaktayım.kendi mesleğimden de bir örnek vermek gerekirse gerek avukatlık yaptığım Turgutlu da gerekse sıkça iş sebebi ile gittiğim İzmir ve Manisa da çok sayıda kadın hakim,kadın savcı,kadın avukat,kadın mübaşir, kadın katip,hizmetli vs ile karşılaşıyorum.Ve bu durum Türk Kadının hayata katkısı anlamında hoşuma gidiyor. 

Güzel bir beraberlikti.Öncelikle dernek başkanıma ve bu toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ve özellikle katılımınızdan ötürü hepinize teşekür ediyorum...


Av.Nezihe ARI

"Bu yazının tüm hakları Dabakoğlu Hukuk Bürosuna aittir.Ve bu yazı www.sdabakoglu.av.tr adresinde yayınlanmıştır."
  Yukarıdaki ibare eklenmek şartı ile yazarın izni alınmaksızın Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna uygun alıntı yapılabilir.

1790 Tıklanma

İLETİŞİM

  • Adres : Turan Mahallesi Yedieylül Yolu No:31 Kat:3 (Bulvar Fırın Üstü)
    TURGUTLU / MANİSA
  • Email : info@sdabakoglu.av.tr
  • Cep : 0(532) 261 11 03
  • Tel : 0(236) 313 55 05